„ახალგაზრდები ენერგოუსაფრთხოებისთვის“ _ ამ სახელწოდებით დაიწყო პროექტი ოზურგეთის მინიციპალიტეტის დაბა ლაითურის და ნარუჯის, ასევე ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტის სოფელ ბუკისციხისა და იანეულის სკოლების ეკო კლუბების წარმომადგენლებისთვის.
პროექტის მიზანია ენერგო ეფექტური გარემოს შექმნის თანამედროვე ინსტრუმენტების პოპულარიზება და საზოგადოების ინფორმირება ასოცირების ხელშეკრულებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესახებ.
„ენერგო უსაფრთხოების გაზრდის და უარყოფითი გარემოსდაცვითი ზეგავლენის შემცირების ხელშეწყობა, ასევე ენერგოეფექტურობის ასოცირების ხელშეკრულებით აღებულო ვალდებულებების და საქართველოს საკანონმდებლო რეგულაციების გაცნობა არის მნიშვნელოვანი როგორც მოსწავლეებისთვის, ასევე სამოქალაქო საზოგადოებისთვის. სწორედ ამ მიზნით, პროექტი ითვალისწინებს როგორც ეკო-კლუბების გაძლიერებას – ტრენინგებს, ასევე მათ ფორმირებას; ჩატარდება ვიქტორინა-კონკურსები სკოლებს შორის, სადაც გამარჯვებულ მოსწავლეებს გადაეცემათ სენსორული განათებები, ხოლო ზემოაღნიშნული სკოლების საჯარო სივრცეებში მოეწყობა პორტატული ელექტრო სატენები მზის ბატარეებზე _ აღნიშნა პროექტის, ასევე ეკო-კლუბის ხელმძღვანელმა ჩოხატაურში, ნათია ხუცურაულმა.
„ვფიქრობთ, პროექტის ფარგლებში ჩატარებული ღონისძიებები ხელს შეუწყობს ეკოლოგიური კატასტროფების რისკების შემცირებას და შემდგომში ენერგორესურსების რაციონალურად გამოყენებას“ – განაცხადა პროექტის ხელმძღვანელმა თამარ კუპრაძე.
პროექტი ხორციელდება ევროკავშირისა და KfW-ის ფინანსრური მხარდაჭერით „საქართველოს ენერგეტიკული სექტორის რეფორმის პროგრამის“ ფარგლებში. პროგრამას 2021 წლიდან ახორციელებს საერთაშორისო კონსორციუმი, GOPA- iNTERNENACIONAL eNERGU Consultants ხელმძღვანელობით. რეგიონალური ენერგო ეფექტურობის კამპანიის განმახორციელებელია შპს “მეს”.