თაღლითური სქემით შემოპარული კომპანია 6 დან 30 მგვტ – მდე ზრდის ჰესების სიმძლავრეს რეალური გარემოსდაცვითი კვლევებისა და გათვლის გარეშე.
წვეთ წყალს არ დატოვებენ საპროექტო არეალში რამდენიმე კმ. მანძილზე.თან სხვადასხვა ვითომ „ქველმოქმედებით“ ცდილობს მოსახლეობის გაბრიყვებას.
ავტორები: მარიამ გამზარდია, გვანცა მაისურაძე და სალომე გაზდელიანი
“
შატილში უშუქობა, წლებია, პრობლემაა. ზამთრობით, ადგილზე დარჩენილებს თავის გატანა გენერატორებითა და ფარნებით უწევდათ, ზაფხულობით კი უშუქობის გამო ტურისტულ სეზონსაც პრობლემა ექმნებოდა.
შატილის ახალი ჰესი მდინარე არღუნზე
ზუმბურიძეს 2010-2018 წლებში სს “საქართველოს სახელმწიფო ელექტროსისტემის” დირექტორის და მმართველთა საბჭოს თავმჯდომარის თანამდებობა ეკავა. ამ წლებში, ზუმბურიძე ერთ-ერთ ყველაზე მაღალანაზღაურებად საჯარო მოხელედ მიიჩნეოდა.
მაგალითად, 2015-2018 წლის დეკლარაციებში ვკითხულობთ, რომ ზუმბურიძის თვიური შემოსავალი 22-28 ათასი ლარის ფარგლებში მერყეობდა. ეს საქართველოს პრემიერმინისტრის ხელფასსაც კი აღემატება.
ენერგეტიკის განვითარების ფონდმა 2019 წელს განიზრახა, რომ უშუქოდ დარჩენილი შატილის მოსახლეობისთვის ახალი ჰესი აეშენებინა. ფონდის მიერ შექმნილ სატენდერო დოკუმენტაციაში ვკითხულობთ, რომ მცირე ჰესი კარგი საშუალებაა ისეთი რეგიონებისთვის, სადაც ენერგიის მიწოდება გადამცემი ხაზების ნაკლებობის გამო შეუძლებელია.
ამიტომაც მიიღეს გადაწყვეტილება, ააშენონ 200 კვტ სიმძლავრის ჰესი, რომელიც, მათი სიტყვებით, “ვერ შეაჩერებს რეგიონში არსებული სოფლებიდან ხალხის მიგრაციას, მაგრამ ადგილობრივი ინფრასტრუქტურის განვითარებაში დიდ როლს შეიტანს მომავალში.
გადაწყდა, რომ მცირე ჰესს ელექტროსისტემისთვის კარგად ცნობილი სულხან ზუმბურიძის კომპანია ააშენებდა და ამისთვის 3 მილიონი ლარიც გამოიყო. წესით, ამ ჰესს, რომელსაც “ბიტეხი 1” ჰქვია, დაახლოებით,20-30 ოჯახის საჭიროებები უნდა დაეკმაყოფილებინა.
ამის გასარკვევად ჯერ დუშეთის მუნიციპალიტეტის მერიას, შემდეგ კი ეკონომიკის სამინისტროს მივმართეთ. დუშეთის მუნიციპალიტეტმა გვიპასუხა, რომ ჰესი მათ ბალანსზე არ იყო და შესაბამისად, კითხვებზე პასუხს ვერ გაგვცემდნენ.
გაგრძელება იქნება _წერს ირმა გორდელაძე.