ახლახან დაბა ჩოხატაურში ჩატარდა საქართველოს ღია პირველობა ბაზიერობაში, რომელშიც ჩოხატაურის, ფოთის, აჭარის ცნობილი ბაზიერები მონაწილეობდნენ.
გარდამარჯვებულთა შორის უმეტესად ჩოხატაურელი ბაზიერები იყვნენ და მათვე გადაეცათ დიდი ქართველი ბაზიერის აკაკი ჩხიკვიშვილის სახელობის გარდამავალი თასი „ჩოხატაური.“
დაჯილდოებულთა შორის იყვნენ გუთურელი ვაჩეიშვილების ოჯახის 3 წევრი: ბაბუა გოგი, შვილი ანზორი და შვილიშვილი გიორგი ვაჩეიშვილები.
ოზურგეთელ ბაზიერებს გასული საუკუნის 50-იანი წლებიდან მოყოლებული წარმატებები ჰქონდათ რესპუბლიკურ პირველობებზე. ცნობილი ბაზიერები იყვნენ:იორდანე და გიგა ლომთათიძეები, რობერტი ჟღერია, ფაკო მახარაძე, ძმები სულიოკო და ჟორას თავართქილაძეები, რევაზ და ავთანდილ ურუშაძეები, მიხეილ. გიორგაძე, ბიჭიკო მეფარიშვილი და სხვები. ბაზიერებს ოზურგეთში ფეხბურთელების მსგავსად პატივს სცემდნენ და შემოსავლიან მაღალანაზრაურებად სამსახურებში ასაქმებდნენ. რამდენიმე ახალ ტაქსებზე მძღოლად იყვნენ დასაქმებული.მათი ხსოვნის პატივსაცემად, სოფელ მაკვანეთში (გორმაღალა) მოწყობილია ბაზიერების მემორიალი და ყოველწლიურად, 19 აგვისტოს აქ იკრიბებიან გარდაცვლილი ბაზიერების ახლობლები.
როგორც გურიის სამონადირეო ტურიზმისა და ბაზიერთა კლუბის ხელმძღვანელი ერმოგენ კომახიძე ამბობს, ოზურგეთს ამჟამად ჰყავს ორი ცნობილი ყოფილი ბაზიერები: საქართველოს არაერთგზის გამარჯვებული კლარა თავართქულაძე და ზაურ მეფარიშვილი.
ერმოგენ კომახიძის თქმით, საწყენია, რომ ოზურგეთელებმა ბაზიერობაში პოზიციები დათმეს და ათეული წლებია ტურნირებში არ მონაწილეობენ. ჩოხატაურის მუნიციპალიტეტი ჩოხატაურის სპორტის ძველ ტრადიციულ სახეობას აფინანსებს და მნიშვნელოვან ტურნირებსაც აწყობენ.
სამწუხაროდ, ჯერ-ჯერობით ბაზიერობის განვითარების კუთხით ოზურგეთი დუმს.