17 ნოემბერს გამართულ პრესკონფერენციაზე, რომელიც პროექტ ტრილოგიის ერთგვარ შეჯამებასაც წარმოადგენდა, ოზურგეთის თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელმა, ხელოვნების დამსახურებულმა მოღვაწემ ვასილ ჩიგოგიძემ, სიხარულს რომ ვერ მალავდა, ისეთი ემოციებით, იმ გამოწვევებსა და შედეგებზე ისაუბრა, რაც უკვე წარმატებით განხორციელდა და რისი იდეაც სამიოდე წლის წინ თავად გააჟღერა.
19-23 ნოემბრის ფარგლებში, ოზურგეთის სახელმწიფო დრამატული თეატრი, საგასტროლო ტურნეს მართავს აღმოსავლეთ საქართველოში, კერძოდ, ჩვენებებს გამართავს თბილისის შოთა რუსთაველის სახელობის ეროვნულ თეატრში, თელავსა და გორში , მხატვრულ დოკუმენტური ჟანრის სპექტაკლით „ექვთიმე“. რეჟისორი გოჩა კაპანაძე. ტურნეს მხარდამჭერი საქართველოს კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდობის სამინისტრო. მიზანი – ფართო საზოგადოებისთვის და განსაკუთრებით ახალგაზრდობისთვის მნიშვნელოვანი ფაქტებისა და პატრიოტი პიროვნებების გაცნობა საქართველოს ორსაუკუნოვანი ისტორიიდან. ტრილოგიის სამივე ნაწილი, ესაა გურია საქართველოში და საქართველო, თავად გურიაში.
პირველი ნაწილი – სპექტაკლი „გურიის დედოფალი“ – გურიის უკანასკნელი დედოფლის სოფიოს ცხოვრების ეპიზოდებს ასახავს. რუსთა ბატონობის წილააღმდეგ მებრძოლი დედოფალი ბოლოს თურქეთში გაიქცა და თან გაიყოლა საისტორიო წყაროები, რომელთა გაუჩინარება ისეთივე ბურუსითაა მოცული, როგორც თავად დედოფლის უეცარი გარდაცვალება უცხოეთში. მწირი ისტორიული ფაქტების მიუხედავად, პროექტი წარმატებით განხორციელდა. თეატრმა მოახერხა დედოფალი უკეთ გაეცნო საზოგადოებისთვის და მაღალი დონის სპექტაკლი შეეთავაზებინა მაყურებლისთვის.
ტრილოგიის მეორე ნაწილი – „რესპუბლიკა გურია“ – გურიის აჯანყებასა და გურიის რესპუბლიკად გამოცხადების წინარე პერიოდს ასახავს, რომელმაც , მართალია, სულ რამდენიმე თვეს გასტანა, მაინც დიდი იყო თავისი მნიშვნელობით. აქაც ერთ-ერთი საუკეთესო სპექტაკლი ჩაიწერა ოზურგეთის თეატრალურ ისტორიაში.
ტრილოგიის გვირგვინი „ექვთიმე“ . საოცარი დადგმა რეჟუსურით, თემატიკით, ტექნიკით, შესრულებით. მოვუსმინოთ თავად იდეის ავტორსა და დადგმის ხელმძღვანელს.
_ „ის ჩვენი ჩანაფიქრი, მიგვებედა და გავებედა წმინდანთან მიახლება, შევძელით და განვახორეციელეთ, პირველად, ქართული თეატრის ისტორიაში შებედა ექვთიმეს ოზურგეთის თეატრმა და ბედნიერი ვარ, რომ პროექტი წარმატებით განხორციელდა. იმაზე დიდია შედეგი, ვიდრე მოლოდინი გვქონდა. მინისტრის პირადი ინიციატივაა, სპექტაკლი ნახოს სრულიად საქართველომ. ამ სპექტაკლის ჩვენებას აღმოსავლეთ საქართველოს შემდეგ, აუცილებლად გავმართავთ სხვა რეგიონებშიც. განსაკუთრებით სასიხარულოა ის ფაქტი, როგორ იღებენ ბავშვები ექვთიმეს, როგორი უშუალოა და ხალასი მათი შეფასებები სპექტაკლის ჩვენების შემდეგ.ჩვენ რამდენიმე წლის წინ განვახორციელეთ პროექტი თეატრი და სკოლა, უნდა ნახოთ, როგორ გაიზარდნენ ბავშვები, როგორც მაყურებლები.“
აღინიშნა, რომ მომდევნო წლიდან ახალი ტრილოგია იგეგმება. ესაა – ილია, აკაკი, ვაჟა. რაოდენ სასიხარულოა, რომ ამ სამთა დიდთა პორტრეტებს იხილავს მაყურებელი სასცენო ვერსიებით.
არის ცვლილება დაგეგმილ ღონისძიებებში. მომდევნო წლის ივნისში, ექვთიმე პარიზის თეატრის სცენას ესტუმრება, ხოლო ლევილში ფესტივალი ნოდარ დუმბაძით გაიხსნება. კვლავ იგეგმება პორტუგალიის თეატრთან ერთად ახალი კოპროდუქტის შექმნა.
„გაჟღერდა ფრაზა – მიბაძეთ უზურგეთის თეატრს, მე ვამბობ – ჰოპლა, ჩვენ ვცოცხლობთ კი არა,მხოლოდ, უკვე გვაქვს ამბიცია, ვიყოთ პირველები პირველთა შორის. რადგან მე მყავს ასეთი ადმინისტრაცია, სამსახიობო შემადგენლობა, ტექნიკური პერსონალი. როგორ შემიძლია არ ვიყო მადლიერი ფონდ „ქართუსა“ და პირადად ბატონი ბიძინა ივანიშვილისა, რომლებმაც მოგვცეს შესაძლებლობა, ჩვენი უდიდესი შრომის შედეგი, ასევე მაღალი დონით შეგვეთავაზებინა მაყურებლისთვის. როგორ არ უნდა ვიყოთ მადლიერი, საქართველოს კულტურის, სპორტის და ახალგაზრდობის სამინისტროს, პირადად მინისტრისა, რომელთა ფინანსური და ადამიანური მხარდაჭერით ვახორციელებთ ასეთ მნიშვნელოვან პროექტებს. “
ოზურგეთის თეატრმა მართლაც თქვა თავისი სათქმელი, იტყვის კვლავაც და არც საკეთილო სიტყვები დაგვეშურება მათი წარმატების აღსანიშნავად, მათ ეს თავად დაიმსახურეს. მოლოდინიც რა თქმა უნდა კიდევ მეტია, რადგან ის თავად აანაცვლეს მაღალ საფეხურზე და თამასაც ასწიეს.
წარმატებები ჩვენს თეატრს.
- 100
ქალაქ ოზურგეთის განახლების მიზნით ჯამში 10 მლნ ლარის ინვესტიცია განხორციელდება“, - ამ საკითხთან დაკავშირებით, ოზურგეთის მერმა მერიის დღევანდელ სხდომაზე განაცხადა. „თანმიმდევრულად მივყვებით ჩვენი 8-პუნქტიანი გეგმის განხორციელებას და განახლებულ ინფორმაციასაც წარმოგიდგენთ უკვე დაანონსებულ პროექტებზე, რომელიც ჩვენი ქალაქის ურბანულ განახლებასა და კეთილმოწყობას ეხება. ჩვენი ქალაქის განახლების მიზნით, ჯამში 10 მლნ ლარის ინვესტიცია… - 100
გურიაში ნამდვილი ზამთარი თებერვალში იცოდა. დეკემბერში ერთი ჩამოთოვა, ჩამოთოვდა მაღალ საყორნიას, ბახმაროს, გომისმთას და ჩვენთან, ბარის სოფლებში გამოიდარებდა. მეორე ცდაზე, მაღალ მთებს დაამატებდა, ტოლების კალთებს ჩამოათეთრება და ისევ გამოიდარებდა. მესამე გზობა მთლად მოგვიახლოვდებოდა და აგერ უკანავას, მთისპირის, ვანისქედის, მეწიეთის და ჭაჭიეთის თავამდე მოვიდოდა სითეთრე. აშიშხათდებოდა, „გათბა ცეხლი, ახლა ჩვენთანც დაყრის… - 100
ავტორი ნინო ნიკოლაიშვილი 5 ივლისს, ოზურგეთის ალ. წუწუნავას სახელობის სახელმწიფო დრამატულ თეატრში, ნოდარ დუმბაძის სახელობის, რიგით მეოთხე თეატრალური ფესტივალი გაიხსნა. 15 ივლისის ჩათვლით, ოზურგეთის თეატრის სხვადასხვა სცენა და ჩოხარაურის თეატრი 26 სპექტაკლს უმასპინძლებს ჩვენი ქვეყნის, თუ ევროპისა და აზიის სხვადასხვა ქვეყნიდან. საპატიო სტუმრები სტუმრობენ ოზურგეთს. ფესტივალის გახსნას საქართველოს კულტურის, სპორტის… - 100
გაზეთ „ალიონის“ რედაქცია დაბადების დღეს ულოცავს ცნობილ მწერალსა და პუბლიცისტს ქალბატონ გენრიეტა ქუთათელაძეს. იგი გასული საუკუნის 60-იან წლებში აღნიშნულ გაზეთში მუშაობდა ჟურნალისტად. აქედან დაიწყო მისი სამწერლო მოღვაწეობაც. გთავაზობთ აჭარის მწერალთა სახლის მილოცვას ქალბატონ გენრიეტასადმი: „აჭარის მწერალთა სახლი დაბადებიდან 80 წლის იუბილეს ულოცავს ცნობილ მწერალს, პუბლიცისტს, ღირსებითა და ნიჭიერებით გამორჩეულ ქალბატონს… - 100