2024 წელს, ჰიპერტენზიის სკრინინგის მსოფლიო კამპანიის ფარგლებში გურიის რეგიონში მიმდინარეობს პოპულაციაში მაღალი არტერიული წნევის გამოვლენის აქცია.
აღნიშნული აქტივობა მიმდინარეობს დაავადებათა კონტროლისა და საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის ეროვნული ცენტრის,საქართველოს ჰიპერტენზიის შემსწავლელი საზოგადოების ორგანიზებითა და ქალაქების-ოზურგეთი, ლანჩხუთის, ჩოხატაურის საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ცენტრებისა და ადგილობრივი თვითმმართველობის მხარდაჭერით. გაზომვების თვე“ ჰიპერტენზიის სკრინინგის გლობალურ კამპანიას საქართველო უკვე მერვედ შეუერთდა. კამპანია გაგრძელდება სხვა რეგიონებშიც.
მომატებული არტერიული წნევა საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის გლობალური პრობლემაა და სიკვდილობის ძირითად, ხოლო ინვალიდობის მესამე უმთავრეს მიზეზს წარმოადგენს მსოფლიოში. არტერიული ჰიპერტენზია რისკ-ფაქტორია ისეთი მძიმე სისხლძარღვოვანი გართულებებისა, როგორიცაა თავის ტვინის ინსულტი, გულის კუნთის ინფარქტი, თირკმლის ქრონიკული დაავადება და სხვა.
საქართველოში მომატებული არტერიული წნევის მაჩვენებელი (≥140/90 მმ ვწყ. სვ.) 18-69 წწ პოპულაციაში 37.7%-ია; 80%-ს აღემატება არაკონტროლირებული ჰიპერტენზია. მნიშვნელოვანია, მედიცინის მუშაკთან ერთად, ყველამ შეაფასოს საკუთარი წნევის ციფრები. ქრონიკული დაავადებების მართვის გაუმჯობესების მიზნით, საქართველოში საყოველთაო ჯანმრთელობის დაცვის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ქრონიკული დაავადებების სამკურნალო მედიკამენტები, მ.შ. ანტიჰიპერტენზიული მედიკამენტები, უზრუნველყოფილია მოსახლეობის მიზნობრივ ჯგუფებში, მ.შ. საპენსიო ასაკის, შეზღუდული შესაძლებლობის სტატუსის მქონე, სოციალურად დაუცველი პირები და სხვ.
გაიზომე არტერიული წნევა სწორად, აკონტროლე და იცხოვრე დიდხანს!